Kazahsztán kincseiért kopogtat Emmanuel Macron
Közép-ázsiai útja első állomásaként Kazahsztánba érkezett Emmauel Macron francia államfő.
Michel Onfray szerint csak idő kérdése, mikor győzedelmeskedik az iszlám a kontinensen.
Michel Onfray francia filozófus – aki évek óta a Nyugat hanyatlására figyelmeztet –, interjút adott a Weltnek. Onfray úgy látja, hogy a Hamász terrortámadása után a legrosszabb félelmei igazólódnak be Európában.
Az 1959-ben született filozófus egykor a „Front de gauche” baloldali mozgalmat támogatta, majd tíz évvel ezelőtt a baloldali politika, az Európai Unió és az iszlám heves kritikusává vált. Úgy gondolja, hogy a Nyugat már régóta gyengül, ráadásul Izrael és a Hamasz révén két ellentétes világ áll egymással szemben.
Hasonlóan Samuel Huntigton téziseihez a francia filozófus is úgy véli, hogy a nemzetközi kapcsolatokat egész civilizációk közötti kulturális konfliktusok fogják jellemezni, különösen az iszlám és a Nyugat között. „Soha nem létezett olyan társadalom, amely vallás nélkül fent maradt volna – vallja Onfray. Aki szerint az Újszövetség ideje „részben lejárt”. A Korán viszont, amelynek nevében támadják a Nyugatot, „kiváló állapotban van”.
Legfeljebb késleltetni lehet az iszlám elkerülhetetlen diadalát
– jelentette ki. Hozzátéve, hogy a nyugat reakcióját Amerika határozza meg, de nem lehet tudni, mekkora áldozatot hajlandó meghozni Európáért.
Franciaország nem tud szuverén politikát folytatni és az antiszemitizmus kérdéskörében a baloldal is küzd a határok meghúzásával. Az antiszemitizmus olyan, mint a pestis, csak arra vár, hogy mikor térhet vissza új formájában.
Az antiszemitizmus egyáltalán nem halott Franciaországban, de „nem a jobboldal masírozik palesztin zászlók alatt, épp ellenkezőleg”. A bevándorlók és iszlamista társadalmi hátterű rétegek erősen meghatározzák a francia belpolitikát. Onfray szerint Franciaország 1992-ben a maastrichti szerződés aláírásával feladta nemzeti szuverenitását, és
átadta a hatalmat Brüsszelnek, amely bevándorláspárti és palesztinbarát politikát folytat.
Úgy folytatta, Macronnak egyetlen hatalma maradt „a fecsegés”. Egy meztelen király. Európában a migránsok azért erősek, mert mi gyengék vagyunk – tette hozzá.
Onfray szerint az arab és muszlim embereknek van becsületérzetük, erényérzetük és férfiasságérzetük, míg Franciaország megalázkodik előttük, és bocsánatukért könyörög.
A nemzeti férfiatlanság találkozik az arab férfiassággal,
amely támadó pozíciót vett fel. Ez az erősek válasza a gyengékre.
Onfray felhívta a figyelmet, hogy nem szabad hagyni, hogy megtévesszen a terroristák és szövetségeseik szemantikája, akik a cionista entitás halálát akarják, azok azoknak a halálát akarják, akik Izrael államban élnek. Amit a Hamász most tett, világosan mutatja, hogy mi az „iszlamista útiterv”.
Az antiszemitizmust kizárólag a jobboldalhoz kötik, pedig számos történelmi példa erősíti, hogy jelentős baloldali értelmiségiek is antiszemiták voltak
– hívta fel a figyelmet.
A Hamász tetteit össze lehet hasonlítani a nemzetiszocializmussal, de a jelenlegi helyzet sajátosságait előtérbe kell helyezni. Izrael az emberséges válaszcsapás tekintetében csapdába esett. Tudja, hogy az ellentámadása nem helyi jellegű lesz Gázában, hanem a legtöbb arab ország reagálni fog, mert a Gáza elleni támadást személyes sértésnek tekintik. „Egy államnak csak érdekei vannak” – idézte Charles de Gaulle egykori francia elnököt Onfray.
De ez nem akadályozza meg, hogy egy államnak barátai is legyenek, amennyiben ezek a barátok, szintén önérdekből hozzájárulnak az érdekeihez – véli Onfray. A politikában nincsenek szerelmi házasságok, csak érdekházasságok. A világon egyetlen olyan állam van, amely egyetemes humanista elveken alapul, és ez a Vatikán.
Ennek következtében, kizárólagos államérdekek mentén folytatott politikai lépések és ennek eredményeként a legrosszabb várható a jövőben, az emberek soha nem változnak – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Közép-ázsiai útja első állomásaként Kazahsztánba érkezett Emmauel Macron francia államfő.
***
Nyitókép: MTI/AP/Aurelien Morissard
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az osztrák férfival feltehetőleg egy dróncsapás végzett a fronton.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.